Prawo | Do pobrania
Organizacje Pozarządowe
 
 
Elektrośmieci

Elektrośmieci

 
 

 

 

 

Łódź w programie „Moje miasto bez elektrośmieci”

Dzięki wdrożeniu programu „Moje miasto bez elektrośmieci” mieszkańcy Łodzi nie będą mieli problemów z oddaniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE). Duży sprzęt (np. pralki, lodówki) łodzianie będą mogli bezpłatnie oddać bezpośrednio z domu – wystarczy że zamówią usługę pod numerem 2222 333 00 lub na stronie elektrośmieci.pl. Dodatkowo na terenie miasta będą działały publiczne punkty zbierania, w których będzie przyjmowane ZSEE każdego typu i w każdej ilości.

Do dyspozycji mieszkańców Łodzi oddano 2 sobotnie punkty zbierania, czynne w każdą sobotę w godzinach 9 - 14

  • ul. Kilińskiego 296 (parking Centrum Handlowego Kaufland)
  • ul. Zgierska 104 (parking Centrum Handlowego Kaufland)


Jednocześnie na terenie miasta prowadzony jest bezpłatny odbiór dużych elektrośmieci bezpośrednio z domów mieszkańców.  Aby zamówić usługę wystarczy zadzwonić pod numer 2222 333 00 lub wejść na stronę www.elektrosmieci.pl

Aby sprawnie przeprowadzić proces odbioru wielkogabarytowych elektrośmieci z domu sprzęt powinien być przygotowany do transportu. Oznacza to, że musi być odłączony od instalacji elektrycznej (np. pralki), gazowej (kuchenki) czy też wodociągów (pralki). Dzięki temu pracownicy ElektroEko będą mogli szybko wynieść niepotrzebny zużyty sprzęt. A to przełoży się na liczbę realizowanych każdego dnia zleceń.

Zbiórka elektrośmieci = korzyści dla szkół
Kompleksowe wdrożenie programu „Moje miasto bez elektrośmieci” oznacza również konkretne korzyści dla łódzkich szkół podstawowych. Placówki, angażując się w działania edukacyjne prowadzone w ramach programu „Moje miasto bez elektrośmieci”, będą mogły korzystać z utworzonego przez ElektroEko Funduszu Oświatowego.

W zamian za elektrośmieci oddawane do dedykowanych punktów zbierania (ich adresy podane są na stronie www.elektrosmieci.pl), szkołom przydzielane są kupony. Te z kolei przeliczane na punkty, które placówki oświatowe mogą wymieniać na opłacane z Funduszu Oświatowego materiały i pomoce edukacyjne m.in. tablice multimedialne, rzutniki czy też ławki, krzesła lub szafy – według potrzeb szkół.

Kupony mogą być zbierane nie tylko przez nauczycieli i uczniów, ale również przez ich rodziny, znajomych czy sąsiadów. Im mocniej społeczność związana z daną placówką edukacyjną zaangażuje się w zbiórkę elektrośmieci, a następnie oddawanie ich do punktów zbierania prowadzonych przez ElektroEko i Urząd Miasta, tym większą liczbę kuponów otrzyma szkoła. To od mobilizacji społeczności lokalnej zależy więc, na jakim poziomie placówka edukacyjna będzie mogła korzystać z Funduszu Oświatowego.

Nie wolno wyrzucać do śmietnika!
Od 21 października 2005 r. obowiązuje w Polsce ustawa o Zużytym Sprzęcie Elektrycznym i Elektronicznym (ustawa o ZSEE z 29 lipca 2005 r.), zgodnie z którą wszystkie zużyte urządzenia działające na prąd lub na baterie – m.in.: telewizory, pralki, lodówki, miksery, mikrofalówki, golarki elektryczne, wiertarki, telefony komórkowe, komputery, video, a także świetlówki i żarówki energooszczędne – to odpady, których nie można wyrzucać do zwykłego pojemnika na śmieci, ponieważ zanieczyszczają środowisko. Grozi za to kara grzywny od 500 do 5 000 zł.

Elektrośmieci zawierają w sobie mnóstwo trujących substancji, m.in. freon, kadm, brom, ołów czy rtęć. Po przeniknięciu do organizmów zwierząt i ludzi, np. poprzez wody gruntowe, mogą wywoływać zaburzenia percepcji, schorzenia układu rozrodczego, nowotwory nerek oraz wiele innych groźnych chorób. Jest to jedna z przyczyn, dla której bezwzględnie należy oddawać elektrośmieci do punktów specjalnych punktów zbierania

Program zbierania elektrośmieci z domów prowadzony jest przez ElektroEko Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA, natomiast patronat nad programem sprawuje Urząd Miasta Łodzi.

Ponadto wciąż funkcjonują dodatkowe punkty zbierania:

  • Pryncypalna 132/134 (czynny non-stop)
  • Zamiejska 1 (czynny Pn-Pt 8-17, Sob 8-12)
  • Swojska 4 (czynny Pn-Pt 8-15:30)
  • Tokarzewskiego 2 (czynny non-stop)
  • Żeglarska 4/10 (czynny codziennie 8-20)
Wpisz nazwę szukanej ulicy:
 
 
 
 
 
Wczytywanie mapy...