Prawo | Do pobrania
Organizacje Pozarządowe
 
 
Forum

Forum

 
 
 
 
Kto odpowiada za kontrolę firm wywozowych?
Witam, Proszę o informację kto w Łodzi odpowiada za kontrolę firm wywozowych? Chodzi mi przede wszystkim o to czy segregowane śmieci odprowadzane są do sortowni i rzeczywiście przetwarzane. Według tego co się dowiedziałem firma wywozowa odpowiada jedynie za odbiór śmieci a nie dostarczenie śmieci w odpowiednie miejsce. Czy to prawda?? Czy firmy wywozowe mają w umowach zapisaną konieczność przekazania śmieci do utylizacji? Jeśli tak proszę o nazwę organu/wydziału który kontroluje prawidłowość działań tych firm.
 
Famulska Elżbieta napisał(a):
Kontrolę firm wywozowych prowadzi Wydział Gospodarki Komunalnej jako jednostka wydająca w imieniu Prezydenta Miasta takiej firmie zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właściciela nieruchomości. Segregowane odpady firma wywozowa ma obowiązek przekazać do odpowiednich instalacji wskazanych w zezwoleniu, w których są one zagospodarowywane zgodnie z zasadami ochrony środowiska. Oznacza to, że jeśli surowce wymagają rozsortowania, to następuje ono w sortowni, skąd odpowiednio rozdzielone surowce przekazywane są do dalszego przerobu. Odpady biodegradowalne powinny być skierowane do miejskiej kompostowni i tam przetworzone na kompost.
 
Łukasz napisał(a):
Firma ma obowiązek przekazać materiały do sortowni i kompostowni ale nie przekazuje. Do łodzkiej sortowni trafiają smieci z kilku firm (i to w znacznie mniejszej ilosci niz w rzeczywistosci te firmy wywoza), a w Łodzi działa 60 firm wywozowych! Niestety dzieje sie tak, ze firmy te aby pozbyc sie kosztow przekazuja smieci od razu na wysypiska, lub co gorsza na dzikie wysypiska. Brak kontroli miasta nad tym problemem jest wyraznie widoczny, wiec chcialbym zapytac jakie zmiany Panstwo planujecie w tym systemie? Bo to ze istnieje umowa miedzy firmami wywozowymi, a miastem to jedna sprawa, a to, ze nadzoru nad działalnoscia tych firm w ogóle nie ma to inna sprawa...
 
Famulska Elżbieta napisał(a):
Wkrótce, myślę że jeszcze w tym roku nastąpią takie zmiany w prawie odpadowym w Polsce, których efektem będzie uszczelnienie przepływu strumienia odpadów komunalnych i tym samym skuteczniejsza kontrola przedsiębiorców świadczacych usługi odbioru odpadów. W nowych realiach prawnych łatwiej będzie rozliczać mieszkańców wytwarzających odpady z obowiązków dot. pozbywania się odpadów. Zmiana prawa zbliży nas do większości krajów UE, w których to gminy są właścicielami odpadów i decydują o tym jak zostaną one zagospodarowane z dobrym skutkiem dla środowiska naturalnego i zdrowia mieszkańców.
 
Łukasz napisał(a):
Jakiś czas temu zadawałem już to pytanie na forum, ale po odnowieniu strony chyba gdzieś przepadło...Pisze pani o prawie odpadowym w Polsce, ale zastanawiam sie czy nie można podjąć takich działań na mocy decyzji Rady Miasta? Sam znalazłem nawet zapis w UCHWALE Rady Miejskiej Nr VIII/141/07 z dnia 28 marca 2007r. o zobowiązaniu się firm wywozowych do kierowania odpadów komunalnych do miejsc odzysku lub unieszkodliwiania wymienionych w Planie Gospodarki Odpadami dla Miasta Łodzi. Jeśli więc takie zobowiązanie występuję czemu firmy nie są w tej kwestii nadzorowane i czemu nie wyciągane są wobec nich sankcje za łamanie tych przepisów?
 
Dodaj komentarz:
*nick:
 
 
*e-mail :
 
 
*treść :
 
 
0 / 2000 znaków
*kod z obrazka :
 
 
 
* pola wymagane