Prawo | Do pobrania
Organizacje Pozarządowe
 
 
Pomniki i cmentarze

Pomniki i cmentarze

 
 
Pięknieje cmentarz niemiecki na Olechowie

Stary cmentarz ewangelicko - augsburski znajdujący się przy ul. Dąbrówki 1 na Olechowie przez lata stał zapomniany. Wokół nekropolii dzieje się jednak coraz więcej.

Cmentarz ewangelicko - augsburski na Olechowie został założony w XIX wieku (najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1858 roku). Zakończenie II wojny światowej spowodowało rozbicie społeczności niemieckiej w Łodzi, w związku z czym sam cmentarz również popadł w zapomnienie. Przez lata jego stan pogarszał się, rozwijała się roślinność, przybywało śmieci. W 1995 roku cmentarzem zainteresował się Klub Miłośników Historii z XLIV LO, który sporządził spis osób pochowanych na cmentarzu. Starania o poprawę stanu cmentarza czynili też zwykli łodzianie, wśród nich Pan Mariusz Wasilewski z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, którego upór doprowadził do stopniowej poprawy stanu nekropolii.

Prace wykonywane są na zlecenie delegatury UMŁ Widzew. Przed świętami Wielkanocnymi dokonano kompleksowego uporządkowania i posprzątania terenu wraz z oczyszczeniem nagrobków. Aktualnie toczą się prace nad ustawieniem ogrodzenia, bramy oraz tablicy informacyjnej. Całość prac ma zakończyć się do końca maja tego roku.

Zapraszamy na stronę Klubu Miłośników Historii działającego przy XLIV LO w Łodzi. Uczniowie sporządzili dokładny plan, rekonstrukcję cmentarza oraz dokonali spisu osób na nim pochowanych.

Więcej zdjęć cmentarza wraz z historią starań o jego odnowienie znajduje się w galerii Pana Mariusza Wasilewskiego. (zdjęcia użyte za zgodą autora)

 

Renowacja nagrobków

Renowacja nagrobków.

Cmentarz po porządkach

Cmentarz po wycince samosiejek.

 
Dodaj komentarz:
*nick:
 
 
*e-mail :
 
 
*treść :
 
 
0 / 2000 znaków
*kod z obrazka :
 
 
 
* pola wymagane